Достовірність результатів аналізів залежить від правильної підготовки до їх здачі .
Правила здачі урогенітального матеріалу для загального мазка , бактеріального посіву і ПЦР- діагностики:
- Протягом 3 діб до здачі аналізу виключити вживання алкоголю;
- Протягом 3 діб до здачі аналізу доби утриматися від статевих контактів ;
- Перед здачею аналізу протягом 2-3 годин не мочитися ;
- Після закінчення прийому антибіотиків до здачі аналізу повинно пройти не менше 2 тижнів ;
- Не користуватися місцевими антисептичними , антибактеріальними або антигрибковими засобами ;
- Жінкам протягом 3 діб не використовувати вагінальні свічки , тампони , мазі і креми ;
- Аналіз не можна здавати під час менструації (тільки через 3 дні після її закінчення ) .
Результати бактеріального посіву зазвичай готові через 7 днів , ПЛР - через 3 дня
Правила здачі загального аналізу сечі або бактеріального посіву сечі
Для аналізу використовується перша , ранкова порція сечі після сну. Заздалегідь необхідно преобрести стерильну ємність для забору сечі , аналіз необхідно скоріше віднести в лабораторію. Перед тим , як помочитися , необхідно провести ретельний туалет зовнішніх статевих органів. Особливо це важливо для жінок , оскільки вагінальні виділення можуть потрапити в сечу і стати причиною недостовірних результатів . Для загального аналізу сечі збирається вся порція сечі. Для бактеріального посіву - середня порція. Це означає , що спочатку необхідно помочитися в унітаз , потім - в стерильну ємність , і в кінці - знову в унітаз. Результати загального аналізу сечі зазвичай готові на наступний день , а бактеріального посіву - не раніше , ніж через тиждень.
Аналіз крові
Практично всі дослідження крові проводяться натщесерце (не менше 8 годин після останнього прийому їжі) , тому щоб провести аналізи вранці можна випити невелику кількість води. Чай і кава - це не вода , будь ласка , потерпіть. Здача аналізів припускає відмову від куріння за годину до процедури.
Строго натщесерце , більше 12 годин після останнього прийому їжі : загальний аналіз крові , біохімічні показники (холестерин , ЛПВЩ , ЛПНЩ , ЛПДНЩ , тригліцериди ) .
Після 5-6 годин голодування (останній прийом їжі має бути легким , без підвищеного вмісту жирів ) можна здати аналізи : на гормони (вранці ) , антитіла до інфекцій (протягом дня ) . Врахуйте , що аналіз крові на антитіла до інфекцій відображає стан імунітету стосовно інфекції. При недавньому інфікуванні результати можуть бути негативними. У сумнівних випадках рекомендована повторна здача тесту через 7-10 днів ( для токсоплазми , краснухи і цитомегаловірусу при вагітності - підтверджує дослідження методом імуноблот ) .
Через 3-4 години голоду можна здати аналізи на ХГЛ , антитіла до інфекцій в крові , аналізи на ВІЛ , сифіліс , гепатити В і С , група крові , резус -фактор , антитіла до резус -фактору , антігрупповие антитіла , аутоантитіла ( з панелі аутоантитіл ) , пренатальний скринінг , онкомаркери .
Норми лабораторій розраховані для ранкових показників . Тільки до 11 години ранку здаються аналізи на ТТГ , паратгормон , залізо ( значення показників істотно змінюється протягом дня ) .
Дослідження проводяться поза прийому лікарських препаратів або через 11-14 днів після їх відміни (крім тих випадків , коли це допускається лікарем) .
Якщо по дорозі в процедурний кабінет Ви поспішали або хвилювалися , перед здачею крові рекомендується посидіти протягом 20-30 хвилин.
Аналізи на статеві гормони
Якщо здати в різних лабораторіях аналізи на гормони , розшифровка буде відрізнятися. Це пов'язано з тим , що використовуються різні реагенти і методики , тому дивіться нормативні показники там , де ви здавали аналіз . Знижений або підвищений рівень не обов'язково вказує на наявність захворювання або гормональні збої у жінок і чоловіків - просто перездати аналізи в іншому місці , враховуючи норми , прийняті в цій лабораторії .
Аналізи на гормони , норма яких коливається залежно від віку , фази менструального циклу , повинен інтерпретувати тільки лікар.
Як і коли здавати аналізи на гормони ?
1. Сдача аналізів проводиться натщесерце.
2. За 1 день до аналізу не можна займатися сексом , пити спиртні напої та палити.
3. За день до аналізу обмежте фізичні навантаження.
4. Ісказіть результати може стрес - найкраще здавати аналізи в спокійному стані.
5. Якщо ви приймаєте будь-які пігулки , особливо гормональні , повідомте про це лікаря. Марні аналізи на гормони , розшифровка яких була проведена без обліку прийому гормональних препаратів та інших засобів , які можуть штучно стимулювати або пригнічувати вироблення гормонів.
Жіночі гормони : аналіз
Гормон |
Аналізи на гормони : коли здавати |
Коментарі |
Лютеїнізуючий гормон (ЛГ) |
3–5-й день циклу |
Якщо вам назначіліаналізи на гормони, коли здавати їх, уточніть у свого лікаря - деякі ендокринологи та гінекологи призначають інші дні |
Фолікулостимулюючий гормон (ФСГ) |
3–5-й день циклу |
|
Пролактин |
3–5-й день циклу |
|
Тестостерон |
8–10-й день циклу |
|
ДЕА-сульфат |
8–10-й день циклу |
|
Прогестерон |
21–22-й день циклу |
Результати аналізів на гормонипрогестерон і естрадіол найбільш точні через 7 днів після овуляції |
Эстрадіол |
21–22-й день циклу |
Аналізи на гормони щитовидної залози ( у чоловіків і невагітних жінок)
Гормонів щитовидної залози всього три: Т3 ( трийодтиронін ) , Т4 ( тироксин ) і кальцитонін . Однак аналізи крові на гормони щитовидної включають також перевірку концентрації інших речовин , пов'язаних з роботою цієї залози.
Які аналізи здають на гормони щитовидки ? Аналіз на гормони щитовидної залози може включати: аналіз тиреотропного гормону , загального Т4 , вільного Т4 , загального Т3 , вільного Т3 , ТЗГ ( ТСГ ) , тиреоглобуліну , аналіз на антитіла до тиреоглобуліну , до тиреоїдної пероксидази .
Аналіз крові на гормони щитовидної залози може показати:
- норму ;
- гіпотиреоз - виділяється занадто мало ;
- гіпертиреоз - виділяється занадто багато.
Перелік симптомів гормонального збою в щитовидній залозі довгий, більшість симптомів неспецифічні, а в 80 % випадків хворі взагалі не відчувають жодного дискомфорту. Регулярне УЗД раз на рік , аналіз крові на гормони щитовидної залози дозволяють попередити розвиток захворювань.
Аналіз крові на гормони щитовидної особливо важливо проходити дітям , так як ці речовини беруть участь у процесах росту тканин , засвоєння клітинами кисню , розвитку організму.
Аналіз на ТТГ , Т3 і Т4 дуже бажано проходити всім проживають в регіонах з підвищеним радіоактивним фоном : потрапляння радіоактивного йоду в організм викликає захворювання щитовидки.
Якщо ваші значення відрізняються від норми , зовсім не обов'язково вам потрібно гормональна терапія. Для постановки точного діагнозу важливий анамнез захворювання , симптоми , а не лише цифри в таблиці аналізів.
Розшифровка аналізу повинна бути зроблена лікарем - не намагайтеся самостійно визначити , що у вас підвищений, а що знижений. Для оцінки, аналізу та лікування порушень обов'язково проконсультуйтеся з фахівцем Клініки.