Поліпи

Що таке поліпи прямої кишки?

Поліпи прямої кишки - доброякісні пухлиноподібні утворення, що ростуть зі стінки кишечнику в його просвіт.

Поліп - освіта, підноситься над рівнем слизової оболонки у вигляді кулястого, грибоподібного або гіллястого розростання, що сидить на ніжці або на широкій основі. Колір поліпів сіро-червоний, іноді темно-червоний або жовтуватий, поверхня завжди вкрита слизом, консистенція м'яка.

Якщо в прямій кишці розташовується кілька поліпів, говорять про поліпозі прямий кишки.Любой поліп слід розглядати як передракове захворювання. Однак довгостроково існуючий поліп може трансформуватися в злоякісну пухлину колоректальний рак. Носіями цих пухлин можуть бути як діти, так і дорослі. Причини виникнення поліпів прямої кишки достовірно не з'ясовано. Навряд чи є підстави стверджувати, що існує одна причина виникнення поліпозу і поліпів кишечника.

Поліп практично ніколи не розвивається у здорової тканини. Проте встановлено, хронічні запальні захворювання сприяють старінню епітелію слизової оболонки товстої кишки і розростання на слизовій доброякісних новоутворень. До числа хвороб, які сприяють такому розростання, відносяться виразковий коліт, ентерит, дизентерія, черевний тиф, виразковий проктосигмоїдит. Доказом того, що саме ці патологічні стану слизової оболонки були причиною розвитку полипозного розростання, служить те, що після лікування дизентерії або виразкового коліту зникають повністю і спостерігалися полипозные розростання. Нерідко стартовим майданчиком для розвитку поліпів служать запори і дискінезії кишечника. Однак у дітей найчастіше спостерігається інша ситуація: поліпи розвиваються на тлі повного здоров'я. Тому є й інша теорія утворення поліпів з ділянок, які генетично запрограмовані не так, як потрібно - генетична схильність.  

Що може зробити наш лікар?

Діагностику поліпів прямої кишки і анального каналу проводить проктолог. Поліп або поліпоз прямої кишки може бути виявлений за допомогою пальцевого дослідження. Розташування поліпів або поліпозу прямої кишки па протязі 10 см від задньопрохідного отвору дає можливість встановити не тільки їх наявність, але одночасно з'ясувати їх кількість, величину, консистенцію, смещаемость, наявність або відсутність ніжки, виразка. Додаткові відомості можуть бути отримані з допомогою спеціального методу дослідження - ректороманоскопії, яка одночасно з'ясовує і протяжність ураження. У разі виявлення поліпозу прямої кишки за допомогою пальцевого обстеження для уточнення протяжності ураження необхідно провести рентгенологічне обстеження всієї товстої кишки, так як нерідко поліпоз прямої кишки поєднується з поліпозом всієї або частини товстої кишки. Рентгенологічне дослідження не тільки дає можливість з'ясувати ступінь ураження товстої кишки, але в ряді випадків допомагає встановити малігнізація окремих або декількох поліпів, будова і довжину лівої половини товстої кишки, яка частіше уражається поліпозом. В окремих випадках поліпоз прямої і товстої кишки поєднується з поліпозом вищерозміщених сегментів шлунково-кишкового тракту. Тому показано рентгенологічне дослідження шлунка. Радикальним методом лікування поліпів прямої кишки є висічення полипа.Поскольку поліпи прямої кишки є передраковим захворюванням, після їх видалення хворим проводиться динамічне спостереження - ректороманоскопія і колоноскопия.Если поліпоз є вторинним наслідком язвеною коліту, проктосигмоїдита, дизентерії, то треба лікувати основне захворювання. При ураженні всієї прямої кишки поліпозом, особливо, якщо при цьому мають місце кровотеча, явища проктиту з виділенням слизу і гною, доводиться вдаватися до видалення прямої кишки.

Що можете зробити ви?

У разі, якщо пацієнт помічає якісь домішки крові, слизу в калі, чи виникає дискомфорт під час акту дефекації, мучать часті позиви на акт дефекації, необхідно звернутися до фахівця за консультацією.

Дуже часто поліпи прямої кишки помилково плутають з гемороєм. А лікування цих захворювань кардинально відрізняється. Тому поставити правильний діагноз може тільки фахівець проктолог. Також у нашій Клініці Ви можете позбутися від одиночних поліпів за допомогою радіохвильової хірургії з можливістю дослідження матеріалу в Гістологічної лабораторії Інституту раку.