Захворювання щитовидної залози

  Причина особливої важливості гормонів щитовидної залози для організму полягає в тому, що вони потрібні всім тканинам і кожній клітинці. Простіше кажучи, без них неможливе існування. Після аварії на Чорнобильській АЕС та Фукусіма вона знаходиться під пильною увагою.

  Щитовидна залоза - це найбільша залоза внутрішньої секреції. Ім'я залози походить від грецьких слів «тиреос» - щит і «идос» - вид, тобто орган має вигляд щита. Щитовидна залоза розташована в передній ділянці шиї, спереду гортані і у верхній частині трахеї і складається з двох долей, з'єднаних вузьким перешийком, і за зовнішнім виглядом нагадує метелика з розгорнутими крилами. Вироблення залозою необхідної кількості тироксину і кальцитоніну сприяє нормалізації усіх видів обміну: водно-мінерального, білкового, вуглеводного, жирового, кисневого, енергетичного. Гормони, що виробляються в щитовидній залозі (Т3, Т4, кальцитонін), беруть участь у розвитку та регулювання: психіки і нервової системи, серцево-судинної системи, ШЛУНКОВО-кишкового тракту, репродуктивної системи, шкіри і волосся, кістково-м'язової системи. Крім Т3 і Т4, які необхідні для росту і розвитку організму, на діяльність щитовидної залози впливають гормони, які виробляють два інших органу: гіпофіз - гормон ТТГ і гіпоталамус - гормон ТРГ. Дисбаланс у вироблення цих гормонів дуже часто стає причиною захворювань щитовидної залози.

Ознаки захворювання щитовидної залози.

  При підвищенні рівня гормонів щитовидної залози і прискорення обміну речовин спостерігається раптове схуднення, прискорене серцебиття, пітливість, тремтіння рук, слабкість, дратівливість і плаксивість.

  При недостатності гормонів або гіпотиреозі (зниження функції) обмін речовин навпаки уповільнюється, що проявляється в загальній слабкості, стомлюваності, сухості шкіри, набряку всього тіла, збільшення ваги, в рідкісному серцебитті, підйомі артеріального тиску, випаданні волосся. Гіпотиреоз розвивається поступово, і симптоми його можуть бути мало виражені. Значно частіше гіпотиреоз зустрічається у жінок, ніж у чоловіків.

  Йод - головний компонент гормонів щитовидної залози. Практично вся територія України тією чи іншою мірою відноситься до йододефицитным регіонах, тому проблема йододефіцитних захворювань в нашій країні має величезне соціальне і медичне значення. У хворої щитовидної залози можуть бути змінені розміри, консистенція (густота), або можуть з'явитися пухлини (вузли). Крім цього на тлі дефіциту йоду може розвинутися таке явище як зоб щитовидної залози (збільшення щитовидної залози), але воно також може бути пов'язано з такими фізіологічними станами організму, як статеве дозрівання, вагітність. Широке поширення отримали аутоімунні захворювання щитовидної залози. Вони викликаються антитілами і клітинами крові - лейкоцитами, які в результаті спільної дії стимулюють або ушкоджують щитовидну залозу. Хворобами цього типу є дифузний токсичний зоб та аутоімунний тиреоїдит. Кожна з них зустрічається приблизно у 1 з 100 чоловік. На жаль, в 80% у хворих з пухлинами щитовидної залози (в тому числі і злоякісні) будь-які відчуття відсутні. Тривалий час хворі відчувають себе здоровими, навіть не здогадуючись про грізної хвороби.

  Враховуючи це, лікарі-ендокринологи настійно рекомендують всім раз на рік проходити УЗД щитовидної залози. Крім УЗД, більш повну інформацію можна отримати тільки після спеціального аналізу крові на визначення рівня гормонів. Лікар-ендокринолог Клініки "Человек" допоможе розібратися у висновках УЗД, підкаже які необхідно здати аналізи, враховуючи кожен конкретний випадок, допоможе підібрати або скоригувати необхідні медикаменти та дози. Ми знайдемо індивідуальний підхід до кожного пацієнта!